סגירה

ויזת נווד דיגיטלי – משנה את כללי השהייה בעולם

ויזת נווד דיגיטלי
מאז המגיפה, רבים מאיתנו נהנו מהחופש לעבוד מכל מקום. אולי כבר ידענו את זה, והמגפה שפקדה אותנו הייתה פשוט הזרז לשינוי הלך הרוח הזה. עם זאת, דבר אחד בטוח, אם יש חיבור אינטרנט יציב, רבים יכולים להרשות לעצמם לעבוד מכל מקום בעולם, מה שנקרה- להיות נווד דיגיטלי. בעקבות כך, מדינות רבות השיקו צורה כלשהי של ויזת נווד דיגיטלית כדי לאפשר לעובדים מרוחקים לעבוד בקלות במדינה שלהם.
לדוגמה: פורטוגל השיקה את ויזת נווד דיגיטלי משלה ב-30 באוקטובר 2022, המאפשרת לעובדים מרוחקים לחיות ולעבוד מרחוק בפורטוגל.
תוכן עניינים
יוסף טיראן - נווד דיגיטלי | בניית אתרים

היי שמי יוסף, בן 26 ומנהל אורח חיים כנווד דיגיטלי מעל חצי שנה. אחרי שגיליתי את הדרך חיים הזאת התברר לי שלא ניתן לעצור.
השילוב בין חופש ועבודה יחד זה דבר פשוט מדהים. במהלך המסע שלי (שעדיין קורה) נתקלתי ונשאלתי לא מעט פעמים
על מה ואיך אני מאפשר לעצמי להתנהל כך, איך אני עושה את זה ואיך ההתמודדות היומית שלי.
לאחרונה התחלתי להתעניין בתהליך הפקת ויזת נווד דיגיטלי ובמאמר הבא בוצע מחקר שאולי יכול לעזור לכם ואני הולך להסביר בקצרה היכן באילו מדינות ניתן להגיש בקשה לויזת נווד דיגיטלי.

ודרך אגב – אינני יועץ בתחום או מלווה בתהליך מסוג זה, המאמר נכתב נטו מתוך תחביב לעולם הנוודות.
אני מקווה שתוכלו למצוא את שאר האינפורמציה באתרים יותר ממוקדים לאותה מדינה בה אתם מתעניינים.
המאמר מדבר בלשון זכר, אך מופנה לכל המגדרים והמינים 🙂

כדאי לדעת.

משום שתהליך הפקת ויזת נווד דיגיטלי זהו עניין די חדש בעולם, החוקים והכללים משתנים בכל יום ויום בהתאם לאותה מדינה. אני ממליץ בנוסף להמשך קריאת המאמר לבצע עוד מחקר על אותה מדינה שאתם מתעניינים וזאת בכדי ליישר קו ולוודא שהכל באמת מדבר אליכם.
בלי קשר לאחרונה עוד ועוד מדינות משיקות את הויזה ושווה לבדוק על מדינות חדשות שלא ציינתי, כמובן שאשתדל לעדכן תמיד 🙂

איך נווד דיגיטלי משתמש בוויזת נוודים דיגיטליים?

מי שמנהל אורח חיים נייד ומשלב עבודה מרחוק נקרא נווד דיגיטלי – מישהו שמשתמש בטכנולוגיה כדי לעבוד מרחוק בזמן שהוא רחוק מהבית.

מדינות רבות מציעות לאנשים כאלה ולתלויים בהם אשרות נוודים דיגיטליות.

ויזות נוודים דיגיטלים הופכות לתשובה עבור אלה שרוצים להמשיך לעשות את עבודתם מרחוק, רצוי מחו”ל ובמיוחד מאירופה. ויזות לנוודים דיגיטליים ממלאות ואקום משפטי עבור עובדים מרוחקים המעוניינים לבלות פרקי זמן קצרים או ממושכים בחו”ל בעבודה עצמאית, מאחר ומדובר באנשי המקצוע היכולים לקחת איתם את העבודה שלהם לכל מקום שהם הולכים.

חלק מוויזות נוודות דיגיטלית תוכננו במיוחד עבור נוודים דיגיטליים בעוד שאחרות הותאמו מאשרות עבודה קודמות, עם כמה וריאציות ביניהן אך בדרך כלל עוקבות אחר אותו רעיון: מתן אישור שהייה זמני המאפשר לזרים לשהות בין שישה חודשים לשנתיים באותה מדינה ולעבודה מרחוק.

רוב הנוודים דיגיטליים עובדים מרחוק תחת אשרת תייר שהופך את כל העניין ללא חוקי. לכן, כדי לספק לכל נווד דיגיטלי בסיס חוקי לעבודה בזמן נסיעה, מדינות רבות מנפיקות ויזות נוודים דיגיטליות.

אשרות אלו הן לרוב לטווח קצר ואינן מציעות מסלול לקבלת אזרחות אך מהוות הזדמנות מצוינת לנוודים ופרילנסרים שרוצים לטייל ולעבוד מרחוק. מנגד ישנן מדינות אשר מתוך הכרה בפוטנציאל להגביר את תעשיות התיירות שלהן, מקלות על השגת תושבות זמנית בזמן עבודה בחברה זרה, כמו למשל, קרואטיה וספרד, מה שלא רק עוזר למלא את הפערים בעונת השפל ביעדים תלויי תיירות, אלא מציע לאזרחים שאינם איחוד האירופי את השקט הנפשי ואת ההזדמנות לעבוד באופן חוקי מרחוק.

מהי הגדרתה של ויזת נווד דיגיטלי?

ויזה עבור נווד דיגיטלי היא הרשאה לעבוד במדינות בזמן שהמועמדים שוהים שם. כמו ויזות תייר, קל להשיג אותן, אך בנוסף הן מאפשרות שהות ארוכה יותר.

אשרת נוודים דיגיטלית מאפשרת למחזיק בה לעבוד במהלך שהותם במדינה בתנאי שאינם נכנסים לשוק העבודה המקומי.  הם אינם מתחרים על משרות עם תושבים מקומיים ועובדים באופן עצמאי ממעסיקים מקומיים. אתם צריכים לקבל אשרת נווד דיגיטלית רק אם אתם שוהה יותר מהזמן המותר עם ויזת תייר. במקרה זה, עליכם לעמוד בדרישות אשרת נוודים דיגיטלית, המשתנות ממדינה למדינה אך בדרך כלל כוללות הוכחת הכנסה.

דבר חשוב!

לא ויזת נווד דיגיטלי ולא ויזת תייר מאפשרים למחזיקים להיות מועסקים בחברה מקומית באותה מדינה.

היכן נווד דיגיטלי יכול לקבל אשרת נוודות דיגיטלית נכון לשנת 2022?

כיום כ-43 מדינות מציעות אופציה לקבלת אשרת ויזה לנוודים דיגיטליים, אם כי לא תמיד ניתן להתייחס אליה כזו.
שימו לב שעד היום אין ויזת נוודים דיגיטלית בארה”ב. עם זאת, לארה”ב יש סוגי ויזה רבים אחרים ואישורי שהייה לאזרחים זרים שיכולים לחול על נווד דיגיטלי, וייתכן שעדיין ניתן לגור בארה”ב ולעבוד כפרילנסר.

רשימת המדינות לקבלת אשרת ויזה לנווד דיגיטלי

ויזת נווד דיגיטלי ארגנטינה

ארגנטינה

ממשלת ארגנטינה השיקה ויזה לנוודים דיגיטליים ב-21 במאי 2022. ויזת נוודים דיגיטלית הארגנטינאית מאפשרת לנוודים דיגיטליים לעבוד מרחוק עבור חברה בינלאומית או ארגנטינאית.

ויזת נווד דיגיטלי קוראטיה

קוראטיה

הרשויות בקרואטיה השיקו את הויזה שלהם לנוודים דיגיטליים בשנת 2021 כדי לעודד עובדים מרחוק לחיות בקרואטיה בזמן העבודה.

ויזת נווד דיגיטלי אסטוניה

אסטוניה

ויזה זו נקראת במפורש Visa Digital Nomad והיא הושקה בסוף 2019 במטרה לכוון לנוודים העובדים מרחוק.

ויזת נווד דיגיטלי איסלנד

איסלנד

הגרסה האיסלנדית לויזה לנוודים דיגיטליים הושקה על ידי המדינה באוקטובר 2020 ונקראת ויזה איסלנדית לעובד מרחוק. אשרה זו משמשת גם כרישיון שהייה זמני.

ויזת נווד דיגיטלי נורבגיה